Dla głodnych wiedzy: Uniwersytet w Berkeley udostępnia (real player i mp3) ponad 25 darmowych kursów. Propozycje pierwsze z brzegu: buddyjska psychologia, analiza ekonomiczna makro, cywilizacja europejska od renesansu do współczesności, zagadnienia polityki międzynarodowej po 11 września 2001.

Coś dla siebie pewnie bym znalazł, ale kiepsko z czasem, więc w akademicki dyskurs nie wciągnę się, ale ktoś zakopany po uszy w książkach z kursów będzie miał pożytek. Zresztą już samą gradką jest podsłuchać, co też tam studentom wciskają do głów na zajęciach z biologii molekularnej 😉

***

I jeszcze coś o nauce. Pamiętacie słynny więzienny eksperyment (1971) profesora Zimbardo: studenci-ochotnicy umieszczeni w więzieniu w roli więźniów i klawiszy. Na you tube możecie zobaczyć fragmenty dokumentu o eksperymencie i komentarze Zimbardo. Projekt, co znamienne, przerwano; sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Na biennale w Wenecji Artur Żmijewski pokazał film „Powtórzenie” – można zaryzykować stwierdzenie, że był to swoisty remake eksperymentu ze Stanford. O film nie tak dawno toczono spory. Moim zdaniem Żmijewski podejmując się – w taki sposób – tematu poszedł na łatwiznę. Można zapytać, jaki film nakręciłby po refleksji na temat Abu Ghraib.