Przejechali się tramwajami, obejrzeli dwa szpitale i plan nowego stadionu. Zagraniczna komisja zda raport z wrocławskich przygotowań do EURO 2012 szefom UEFA. Ciekawe, czy inne eksperckie gremium, wizytując Chiny (za kilka miesięcy pekińska olimpiada) przekracza właśnie mury obozów pracy i więzień?
olimpiada w Chinach plakat
To poruszające zdjęcie znalazłem na bloxie koleżanki. Ilustruje ważny raport Amnesty International. O ile pewnie jest , że z każdą godziną poprawia się stan obiektów szykowanych na to spektakularne wydarzenie, nie można tego samego powiedzieć o przestrzeganiu praw człowieka.

Chińskie sądy wciąż orzekają wyroki śmierci i wykonują egzekucje w karze za przestępstwa, podczas których nie doszło do użycia przemocy. Pomimo zapewnień, że poziom stosowania kary śmierci spadł o dziesięć procent od czasu przywrócenia 1 stycznia 2007 r. nadzoru Sądu Najwyższego nad wydawanymi wyrokami, władze wciąż nie ujawniły krajowych statystyk, ilustrujących rzeczywisty skalę, na jaką kara śmierci jest stosowana. Nie ma dowodów na wprowadzenie większej przejrzystości w orzekaniu wyroków na szczeblu lokalnym

Wiem, wiem, pojawiają się głosy, że organizacja olimpiady przyśpieszy otwarcie na świat, tym samym demokratyzację Chin. Że nie jesteśmy w stanie pojąć chińskiej mentalności, że z ichniej wewnętrznej perspektywy realia wyglądają inaczej. Cóż z tego, jeśli burzy sie we mnie krew i szlag trafia. Dzieje się krzywda i należy protestować.