W Niemczech rozgorzała dyskusja, czy wzorując się na amerykańskiej armii, Bundeswehra powinna korzystać z uzbrojonych dronów. Obecnie  bezzałogowe maszyny są używane do przeprowadzania rekonesansów. Pewnie klamka zapadła, medialna dyskusja ma znaczenie rytualne, od decyzji nie ma odwrotu, bowiem taki jest trend. Idę o zakład, że podobny pomysł chodzi po głowie polskim generałom. Może za parę lat dostaniemy niemieckie bezzałogowe samoloty w spadku, jak „podarowano” nam wcześniej czołgi Leopardy?
***
46 dolarów ma kosztować minicopter MeCam, który umożliwia rejestrację i streaming video do dowolnego urządzenia bazującego na systemie Android.
*** 
Amerykańskie prawo, Foreign Intelligence Amendments Act (FISAAA),  pozwala na dostęp – bez sądowego nakazu – do danych, które obywatele UE przechowują w „chmurze” na serwerach amerykańskie firm, m.in. Dropbox, Amazon.
***
Prywatność staje się iluzją: drony na niebie,  komputery pod lupą, minihelikoptery z kamerą u  wścibskiego sąsiada lub na wyposażeniu paparazzich.  
*** 
„The basics of data protection booklet” (pdf), przygotowany przez międzynarodową organizację European Digital Rights.